Rzeźba jest jedną z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych. Wyróżnia się najczęściej trójwymarowością. Rzeźbi się w drewnie, kamieniu, metalach szlachetnych, tworzywach sztucznych, w glinie, gipsie, wosku itp. Ja odważyłam się użyć gliny.
Na początek chcę Wam przybliżyć technikę rzeźbienia w glinie. Jest ona niezwykłym materiałem, dającym niezliczone możliwości ekspresji.
Od zarania dziejów glina jest wykorzystywana w rożnych technikach. Początkowo była materiałem do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, a w obecnych czasach stosuję się ją do tworzenia dzieł sztuki. Glina jest miękkim nietrudnym do formowania materiałem który łatwo rozmiękczyć w wodzie i wysuszyć na powietrzu. Podczas pracy z nią, na każdym etapie można ją odrywać lub doklejać w innym miejscu. Do czasu gdy nie wypalimy jej da się dowolnie kształtować.
Do obróbki gliny nie są potrzebne żadne drogie, czy specjalistyczne narzędzia (choć ja bardzo lubię posługiwać się skalpelem i Nożykiem do modelowania Inlay- narzędzie dentystyczne, ale bardzo przydatne).
Powstałe kształty wystarczy osuszyć i przechować, lecz jest to nietrwały sposób. Wysuszona glina może się połamać, dlatego też zalecam wypalenie rzeźb (otrzymuje się w ten sposób terakotę), by można było dłużej je podziwiać.
Bardzo pomocną literaturą dla mnie była książka pt. "Rzeźbienie w glinie" autora Josefa Lang'a.
Myślę, że tyle wystarczy do mojego wstępu. :) Kolejnym razem opiszę kilka wskazówek, które ułatwią Wam rzeźbienie.
A oto moja gotowa ręka, jeszcze przed wypaleniem:
Tytuł: "Ręka" Opis: Wykonane z gliny Wymiary: płaskorzeźba |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz