:)

:)

Malarz to człowiek, który maluje to, co sprzedaje.
Artysta to człowiek, który sprzedaje to, co maluje.

Pablo Picasso

sobota, 11 stycznia 2014

Tamara Łempicka


Czy znacie obrazy Tamary Łempickiej? Szczerze Wam powiem, że słyszałam gdzieś, kiedyś to nazwisko, ale nie potrafiłam  wyobrazić sobie jej obrazów. Dzięki jednemu z moich profesorów zainteresowałam się bardziej tą postacią.

Nie wiadomo gdzie i kiedy na świat przyszła Tamara Łempicka - nigdy nie zostało to potwierdzone.Najprawdopodobniej przyszła na świat w 1898 lub 1895 roku w Moskwie bądź w Warszawie. Artystka zmarła 18 marca 1980 roku w Cuernavaca w Meksyku. Zaliczana  jest do grona wybitnych polskich malarzy epoki art déco.

Przyszła na świat jako Tamara Rosalia Gurwicz-Górska, jako córka Polki i Borysa Górskiego, znanego i wziętego adwokata.  Od 1907 zaczęła symulować problemy zdrowotne i szantażem wymuszała coroczne wakacje we Włoszech oraz przeniesienie do szkoły w Lozannie.  We Włoszech zafascynowała się malarstwem. W muzeach we Florencji, Rzymie i Wenecji miała okazję podziwiać największe renesansowe działa, co przyczyniło się do jej działalności artystycznej. Jej prace możemy poznać po precyzyjnych rysach, cieniach oraz czystości barw.

Tamara Łempicka, Autoportret w zielonym bugatti, 
W 1916 wzięła ślub z Tadeuszem Łempickim, znanym prawnikiem w Petersburgu.Urodziła
córeczkę Marię Krystynę. Przez rewolucję październikową jej mąż trafił do bolszewickiego aresztu. Rodzina przeniosła się do Paryża. Tamara malowała na ulicach, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie.

Była ona samoukiem. Jej pierwsza poważna wystawa została zorganizowana w 1922 roku. Szybko stała się sławna nadając jej przydomek portrecistka Tamara de Lempicka . Życie prywatne widoczne było w jej obrazach. 

W jej malarstwie możemy zauważyć intensywne kolory, estetykę oraz kubistyczne kształty. Najsłynniejszymi obrazami artystki stały się : 



  •   „Cztery akty” 
  •  autoportret „Tamara w zielonym Bugatti”.
Tamara Łempicka, Portret Madame M
 Tamara miała wiele romansów oraz swój własny styl życia, co doprowadziło do rozpadu jej małżeństwa w 1931 roku. Malarka przeszła wtedy depresję, co różnie wpływało na jej działalność artystyczną (po intensywną pracę, aż do przerwania tworzenia obrazów). Łempicka po raz drugi wyszła za mąż i przeprowadziła się do USA. Jej mężem został  baron Raoule Kuffnere. Osiedliła się w Beverly Hills. Później mieszkała również w Nowym Jorku.
 W Stanach Zjednoczonych zaczęła tworzyć monochromatyczne obrazy – rozmyte motywy z życia codziennego, o barwie beżu lub brązu, miały zaciekawić środowisko artystyczne. Namalowała m.in. „Praczkę” i „Gołębie”.


W 1962 roku zmarł baron Kuffnera.  Tamara przeprowadziła się do  Houston w Teksasie. Jej prace nadal nie cieszyły się powodzeniem. Malarka przestała wystawiać swoje dzieła. W 1978 roku przeprowadziła się do Meksyku, gdzie dwa lata później zmarła. Jej prochy rozsypano nad wulkanem Popocatepetl.

To tyle o niej. Na zakończenie jedna z moich ulubionych nutek. Słyszeliście może o Dawidzie Guett'cie a dokładnie o zespole The Piano Guys? 
Polecam !

2 komentarze:

  1. bardzo lubię twórczość ciutkę może nie docenianej obecni artystki a przecież jej obraz kobieta w zielonym buggati stał się symbolem lat jej współczesnych . symbolem kobiet które chcą być sobą w świecie zniewolonym przez tradycyjne pojmowanie roli kobiet w życiu . Miłośniczką jej obrazów jest m.in Madonna . wykorzystała jej obrazy w teledysku np. Vogue https://www.youtube.com/watch?v=GuJQSAiODqI:)) ciekawie się czytało pozdrawiam Kasia . blog znalazłam na fb ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O dziękuję Kasiu za komentarz. Dowiedziałam się dzięki Tobie kilku ciekawych informacji!
      Serdecznie pozdrawiam :)

      Usuń