:)

:)

Malarz to człowiek, który maluje to, co sprzedaje.
Artysta to człowiek, który sprzedaje to, co maluje.

Pablo Picasso

wtorek, 31 grudnia 2013

Życzenia


Ps. 2014 - bądź łaskawszy...

Chciałabym życzyć Wam wszys­tkiego naj­lep­sze­go w No­wym Ro­ku 2014! 
Wyt­rwa­nia w swoich no­worocznych pos­ta­nowieniach oraz większej wiary w siebie i ra­dości z życia.
Niech ten Nowy Rok 2014, który zbliża się wielkimi krokami, będzie szansą na naprawdę nowy rok. 

By naj­lep­szy dzień sta­rego ro­ku był naj­gor­szym nowego.

Szampańskiej zabawy!






 

sobota, 28 grudnia 2013

Baletnica

Większość z nas będąc dzieckiem próbowała artystycznych kroków jakie wykonują baletnice. Ja tak robiłam. Dziś mnie tknęło, by taką baletnicę wykonać,ale z drutu i papieru. Mam nadzieję,że się Wam spodoba i sami je wykonacie.
Mamy nadzieję, że będziecie mieli dużo zabawy podczas wykonywania ich!


Co nam będzie potrzebne:
  • drut (powinien być elastyczny)
  • 2 białe papierowe serwetki
  • chusteczki 
  • skrobia ziemniaczana lub klej PVA (rozcieńczone wodą)
  •  pędzelek
  • nożyczki
  • szczypce (do przycięcia drutu, jeśli mamy za długi)
  • biała nitka

Po pierwsze musimy stworzyć szkielet baletnicy. Musimy mieć dwa druty, najlepiej równej długości. Pierwszy będzie tułowiem oraz nogami, a druga część rękoma. 

  

Zwykłe chusteczki higieniczne drzemy na paski szerokości 1,5 cala (nie należy używać nożyczek), a  serwetki(dwie) dzielimy na warstwy. Jeśli serwetka jest wzorzysta, należy używać tylko białej warstwy.


Bierzemy szkielet z drutu i owijamy go z pasków papieru. Pędzelkiem rozcieramy po białej warstwie papieru  rozcieńczoną skrobię lub klej. 


Tak powstaje szkielet baletnicy


Czas na sukienkę. Tworzymy ją początkowo taj jak tworzy się śnieżynki.  Kwadratową serwetkę składamy na pół po przekątnej.Boki trójkąta składamy w 1/3 boku trójkąta.Na koniec składamy jeszcze na pół.



 Wybieramy właściwą długość sukni dla  baleriny i tniemy serwetkę zaokrąglając ją.


Zwijamy  uzyskany kawałek  w jednym z kierunków w celu otrzymaniu  fałdy. A następnie rozkładamy ją. Powstanie nam pofałdowane koło. Należy przygotować co najmniej dwa stroje dla jednej baletnicy.


Robimy  mały otwór w górnej części sukni i umieszczamy naszą sukienkę  na szkielecie.W tali baletnicy przywiązujemy nitką, aby ładnie rozkloszować suknię. Górną część sukni możemy posmarować naszą skrobią, "by przylegała do ciała". Ręce i nogi wyginamy. Nasza baletnica gotowa.


wtorek, 17 grudnia 2013

Manga

Manga- tak, tak... miałam też fazę na ten rodzaj rysunku. :) A czym ona jest?

Manga to  komiks, obraz, rysunek, szkic, karykatura.  Słowo to wywodzi się od sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej. Współcześnie używane poza Japonią oznacza japoński komiks.
Manga wyewoluowała z połączenia ukiyo-e i wschodniego stylu rysowania, a swoją obecną formę przybrała krótko po II wojnie światowej. Manga jest drukowana głównie w czerni i bieli, nie licząc okładek i ewentualnie kilku pierwszych stron. Popularne mangi są adaptowane na filmy i seriale anime.

 Postać mangowa -uwagę zwracają duże oczy, często nienaturalny kolor włosów

 Więcej na ten temat możecie przeczytać w  książce autora: Brigitte Koyama-Richard: 1000 lat historii mangi. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008. Polecam ;)

A oto moja ulubiona manga, którą namalowałam. Jest trochę nietypowa gdyż nie powinna być kolorowa, no ale... ;)

 Tytuł: "Oczaruję Cię"      Opis: Pastele suche      Wymiary: Kartka A4 

niedziela, 15 grudnia 2013

Farby Akrylowe

Ech, co za pochmurny dzień/wieczór... Odechciewa się robić cokolwiek konstruktywnego w taką pogodę. Mam nadzieję,że większość z Was może sobie pozwolić na chwilę odpoczynku - przy kawie i dobrej książce lub zająć się swoim hobby.   ;)

Pomyślałam, że  dziś Wam przybliżę technikę akrylową.  Zainteresowałam się nią tak naprawdę  jakiś miesiąc temu. Wcześniej moja pasja była skierowana na farby olejne. Technika akrylowa jest prostsza od olejnej. (Ps. Zawsze robię sobie pod górkę ;D )

Na czym malujemy?
  
Do najczęściej używanych podobrazi stosuje się: płótno, papier, płyta wiórowa, drewno, metal, a nawet ściany i mury, gdyż  farby akrylowe są dostępne również w sprayu dla amatorów techniki graffiti.Ja mój pierwszy obraz stworzyłam na papierze (jedyna wada jest taka, Ze papier trochę się mi pofalował). Czytając o tej technice wiele osób poleca płótno (gotowe, kupne podobrazia malarskie). Należy pamiętać,że akryl nieprzyległa do powierzchni zawierającej olej lub wosk, dlatego podłoże musi być zagruntowane farbą akrylową - podobrazia pod farbę olejną nie nadają się do akrylu. Stworzony obraz, który jest po powerniksowaniu przypomina jakby był stworzony farbami olejnymi.

<---- A oto moje podobrazia, które czekają, aż się "za nie wezmę".
    

Farby akrylowe

 Na rynku mamy wiele marek farb akrylowych - te najbardziej popularne i tanie to Start i Policolor marki Maimeri, oraz Master i Classico. Zaletą farb jest to iż można je rozcieńczać wodą i nie potrzeba specjalnych rozpuszczalników do mycia pędzli. Niestety mają jak dla mnie jedną wadę- szybko schną (dla innych może to być zaleta). Ciężko jest mieszać farby na płótnie (w tym przypadku daje plus farbom olejnym). Można wydłużyć czas schnięcia farb, używając specjalnego medium wydłużające schnięcie do akryli (zakupić go można w sklepie plastycznym). Przy stosowaniu tych farb należy pamiętać o tym by nie zniszczyć sobie pędzli, gdyż zaschnięta farba akrylowa jest twarda i dobrze się trzyma, co powoduje iż pędzel jest niemal nie do odzyskania.

 Pędzle i szpachelka

Do akryli stosuje się przeróżne pędzle. Można malować miękkimi, jak również twardymi szczeciniakami. Polecam wypróbować różne pędzle i dostosować je według własnych preferencji. Ja bardzo lubię pędzle nylonowe. 
Często niedocenianym narzędziem w malarstwie jest szpachelka. Dzięki niej można malować, czyścić paletę z zaschniętej farby, a także posłużyć się nią, gdy chcemy wymieszać kolory.Ja obecnie posiadam plastikową szpachelkę, ale przymierzam się do metalowej, gdyż uważam, że jest o wiele lepsza.

Wykończenie

Aby nadać piękny połysk warstwie malarskiej, należy użyć werniksu do farb akrylowych. Substancja ta wysycha tak szybko jak farba. Jest to zaleta, gdyż  można w szybkim czasie uzyskać gotowy obraz. 

Życzę miłej zabawy i zaskakujących rezultatów ;)

środa, 11 grudnia 2013

Stare czasy

Pora nadrobić zaległości na blogu... 

Chciałabym Wam pokazać jeden z moich obrazów, które (z tego co kojarzę) namalowałam w 4 klasie podstawówki. Tak, tak moje zaczątki malowania pojawiły się odkąd zaczęłam  trzymać ołówek w rączce ;). Przynajmniej w dzieciństwie łatwo można było mnie czymś zająć. Wystarczyły kredki, plastelina, farby plakatowe, duuuuuuużo kartek i nie było mnie nawet przez kilka godzin. ;)

Tytuł: "Rybak"      Opis: Farby plakatowe       Wymiary: Kartka A4    




Caspar David Friedrich

Moim ulubionym malarzem którego cenię jest Caspar David Friedrich. 
 

Był najwybitniejszym malarzem niemieckiego romantyzmu. Urodził się 5 września 1774 r. w Greifswaldzie, w Niemczech w rodzinie wytwórców świec i mydła. Jego rodzicami byli Adolph Gottlieb Friedrich i Sophie Dorothei Bechly. Caspar miał dziewięcioro dodzeniństwa.

W dzieciństwie przeżył rodzinną tragedię. Gdy miał 7 lat, zmarła jego matka, a 6 lat później zginął jeden z jego braci, ratując go po wypadku w czasie jazdy na łyżwach. Miał surowego ojca, który wychowywał go w duchu protestanckim. Zaczął  interesować się tematyką śmierci, Boga i żywiołów. 

Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze, 
a następnie w Dreźnie.Początkowo kopiował obrazy, widoki  oraz  wykonywał scenki rodzajowe. Z czasem pod okiem najlepszych malarzy uczył się szkicowania modeli i rysowania otaczającej rzeczywistości.

Znany stał się dzięki namalowanym przez siebie w 1802 roku w Dreźnie obrazom w sepii. Zdobyły one pierwsze miejsce na konkursie Weimarze.
Popularność zyskał dzięki namalowanym przez siebie w 1802 r. w Dreźnie obrazom w sepii.
Poza obrazami w sepii malował również pejzaże, sceny rodzajowe oraz portrety.
 Poślubił  25-letnią Christianę Carolinę Bommer, z którą miał troje dzieci.Poznał ją kilka miesięcy wcześniej.  W czasach popularności jego dzieła oglądał nawet car Mikołaj I Romanow. Wkrótce jednak artysta stracił popularność. Był krytykowany, gdyż jego pejzaże stawały się coraz bardziej staromodne w odczuciu krytyków.

 Od 1824 roku jego  stan zdrowia zaczął się pogarsza. Jego stosunek do ludzi się zmienił, stał się szorstki w obyciu. Doznał  dwukrotnego udaru mózgu i paraliżu, po drugim nie był już w stanie pracować. Był w bardzo złym stanie psychicznym. Zmarł 7 maja 1840 r. w Dreźnie.

Twórczość

Caspar David Friedrich zasłynął przede wszystkim swoimi pejzażami. Nastrój tych obrazów wyróżnia się łagodnością, przyroda natomiast przedstawiana jest jako wszechwładna, majestatyczna, budząca respekt odbiorcy.

Jeden z moich ulubionych obrazów


Mężczyzna i kobieta kontemplujący księżyc  


1830-1835, (Galeria Narodowa, Berlin). Powstał 10 lat później po Dwóch mężczyznach kontemplujących księżyc.  Męską postać zastąpiła kobieta prawdopodobnie żona Friedricha Caroline. Zarówno dwóch mężczyzn, jak i kobietę z mężczyzną łączą bliskie więzy. Postać z lewej strony opiera się na ramieniu swego towarzysza. Znajdujący się w centrum kompozycji księżyc uosabia romantyczną tęsknotę za czymś co nieosiągalne. Uosabia wieczną tajemnicę, faustowskie dążenie do poznania tajemnicy życia i śmierci. Księżyc fascynował Friedricha, czemu dał wyraz w licznych jego obrazach. Loty w kosmos były marzeniem. Co znajduje się na księżycu? Czym on jest? Przez swój koloryt przepełniony jest tajemniczością-zieleń, róż i czerń. Każdy szczegół jest ważny oraz namalowany we właściwym miejscu. Ludzie komentujący księżyc namalowani zostali z lewej strony. Stąd widać najlepiej. Drzewo jest wygięte byśmy mogli również wziąć udział w kontemplacji. Ludzie są ustawieni tyłem do nas. Dzięki temu nikt, nikomu nie przeszkadza, Nie wiedzą, że w tej kontemplacji nie są sami. Nam zaś nie przeszkadzają ich spojrzenia.


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Caspar_David_Friedrich

piątek, 29 listopada 2013

Maki

Stworzone farbami akrylowymi ... wczoraj ... :)


Tytuł: "Maki"      Opis: Farby akrylowe      Wymiary: Kartka A4

środa, 27 listopada 2013

Portret

Tym razem chciałabym Wam pokazać jeden z m moich portretów wykonanych ołówkiem.

 
Tytuł: "Agnieszka"      Opis: F,HB6, HB8     Wymiary: Kartka A4

Niestety, ale w tej technice mam jeszcze wiele niedociągnięć ;/.  Mam nadzieję,że kiedyś będę malować tak:


Ps. Agnieszko, mam nadzieję,że nie masz mi za złe ;D



wtorek, 26 listopada 2013

Pastele suche- lekcja

Chciałabym od czasu do czasu przedstawić Wam  techniki, triki, które wykorzystuje w swoim 
hobby. Dziś będą to suche pastele.
  Co to jest pastel?

Pastel —  jest narzędziem oraz   techniką malarską   w formie kolorowego sztyftu, kredki lub ołówka służące do nanoszenia kolorowych pigmentów na podłoże.

Z czego się wytwarza pastel?

 Wytwarza się go poprzez zmieszanie pigmentu , kredy,glinki lub gipsu i spoiwa z gumy. Po wymieszaniu wszystkich składników formuje się wałeczki, które pozostawia się do wyschnięcia.Występuje ona w bardzo szerokich paletach.

Jak się nimi maluje?

Początek polega tak jak w większości technik, czyli należy naszkicować to co chce się namalować. No właśnie - namalować, czy narysować? Z punktu widzenia technicznego pastel zajmuje pośrednie miejsce między malowaniem a rysowaniem. Trudno jest zauważyć przejście między nimi. Najważniejszym tajnikiem pasteli jest ich ścieranie i wcieranie w szorskawe podobrazie. Mają one przeważnie jasne, delikatne kolory,  które miękko przenikają się między sobą. Malowidła wykonane tą metodą są pozbawione połysku.


Poniżej przedstawiam filmik w którym pokazane są techniki nakładania pasteli suchych:

Źródło pochodzi ze strony: http://www.youtube.com/watch?v=4cmf_1STgU4, gdyż wystąpiły małe problemy techniczne z załadowaniem filmiku

Naszą pracę najlepiej jest utrwalić i zabezpieczyć, gdyż pastele suche nie są tak trwałe. W tym celu używamy fiksatywy artystycznej. Kładziemy obraz na ziemi i delikatnie rozpylamy nad całą jego powierzchnią fiksatywę w odległości około 20-25 cm, stosując swobodny ruch pojemnika z fiksatywą.
Znam jednak tańszy sposób na takie utrwalenie- ja używam lakieru do włosów :). Postępujemy z nim tak samo jak z fiksatywą.

A oto jeden z moich malunków  ową techniką: 
Tytuł: "Wiosna radosna"      Opis: ciepłe odcienie pasteli       Wymiary: Kartka A4

Ps. Z dedykacją dla Joanny W. ;)