:)

:)

Malarz to człowiek, który maluje to, co sprzedaje.
Artysta to człowiek, który sprzedaje to, co maluje.

Pablo Picasso

piątek, 29 listopada 2013

Maki

Stworzone farbami akrylowymi ... wczoraj ... :)


Tytuł: "Maki"      Opis: Farby akrylowe      Wymiary: Kartka A4

środa, 27 listopada 2013

Portret

Tym razem chciałabym Wam pokazać jeden z m moich portretów wykonanych ołówkiem.

 
Tytuł: "Agnieszka"      Opis: F,HB6, HB8     Wymiary: Kartka A4

Niestety, ale w tej technice mam jeszcze wiele niedociągnięć ;/.  Mam nadzieję,że kiedyś będę malować tak:


Ps. Agnieszko, mam nadzieję,że nie masz mi za złe ;D



wtorek, 26 listopada 2013

Pastele suche- lekcja

Chciałabym od czasu do czasu przedstawić Wam  techniki, triki, które wykorzystuje w swoim 
hobby. Dziś będą to suche pastele.
  Co to jest pastel?

Pastel —  jest narzędziem oraz   techniką malarską   w formie kolorowego sztyftu, kredki lub ołówka służące do nanoszenia kolorowych pigmentów na podłoże.

Z czego się wytwarza pastel?

 Wytwarza się go poprzez zmieszanie pigmentu , kredy,glinki lub gipsu i spoiwa z gumy. Po wymieszaniu wszystkich składników formuje się wałeczki, które pozostawia się do wyschnięcia.Występuje ona w bardzo szerokich paletach.

Jak się nimi maluje?

Początek polega tak jak w większości technik, czyli należy naszkicować to co chce się namalować. No właśnie - namalować, czy narysować? Z punktu widzenia technicznego pastel zajmuje pośrednie miejsce między malowaniem a rysowaniem. Trudno jest zauważyć przejście między nimi. Najważniejszym tajnikiem pasteli jest ich ścieranie i wcieranie w szorskawe podobrazie. Mają one przeważnie jasne, delikatne kolory,  które miękko przenikają się między sobą. Malowidła wykonane tą metodą są pozbawione połysku.


Poniżej przedstawiam filmik w którym pokazane są techniki nakładania pasteli suchych:

Źródło pochodzi ze strony: http://www.youtube.com/watch?v=4cmf_1STgU4, gdyż wystąpiły małe problemy techniczne z załadowaniem filmiku

Naszą pracę najlepiej jest utrwalić i zabezpieczyć, gdyż pastele suche nie są tak trwałe. W tym celu używamy fiksatywy artystycznej. Kładziemy obraz na ziemi i delikatnie rozpylamy nad całą jego powierzchnią fiksatywę w odległości około 20-25 cm, stosując swobodny ruch pojemnika z fiksatywą.
Znam jednak tańszy sposób na takie utrwalenie- ja używam lakieru do włosów :). Postępujemy z nim tak samo jak z fiksatywą.

A oto jeden z moich malunków  ową techniką: 
Tytuł: "Wiosna radosna"      Opis: ciepłe odcienie pasteli       Wymiary: Kartka A4

Ps. Z dedykacją dla Joanny W. ;)

poniedziałek, 25 listopada 2013

Zachód słońca

Mój obraz który wisi nad moim łóżkiem :)

Specjalna dedykacja dla Marty Dz. ;*

Tytuł:"Zachód słońca"      Opis: ciepłe odcienie pasteli;     Wymiary: Kartka A4

Reforma oświaty to też inne spojrzenie na edukację przez sztukę

Co łączy edukację i sztukę? Czy potrzebny jest kontakt dziecka ze sztuką?

Natrafiłam na bardzo ciekawy artykuł, który odpowiada na te pytania:


"Ogólnie edukacja przez sztukę oznacza wykorzystanie wytworów sztuki zarówno w roli przedmiotów poznania, jak też w roli środków służących do poszerzania wiedzy dziecka, kształtowania jego umiejętności oraz twórczej postawy. Skupia się rozważania na wybranych dziedzinach sztuki, ograniczając się do literatury, muzyki i plastyki. Każda z owych dziedzin posiada własne środki przekazu. Charakterystycznie jest łączenie kodu muzycznego, plastycznego i literackiego, dzięki którym przybliża się dziecku wizję świata. Ta metoda łączenia przygotowuje wychowanka do krytycznego odbioru wytworów sztuki, które operuje  w synkretycznym obrazem rzeczywistości. Są to m.in. dzieła związane z kinem, teatrem oraz mass mediami.

W szczegółowych rozważaniach skupia się uwagę na wybranych dziedzinach sztuki, ograniczając się do literatury, muzyki i plastyki. Wybór nie jest przypadkowy, bowiem każda z tych dziedzin posługuje się swoistymi środkami przekazu. Równocześnie pokazując dziecku możliwości łączenia kodów literackiego, muzycznego i plastycznego przybliżamy mu zintegrowaną wizję świata, przygotowujemy do krytycznego odbioru wytworów sztuki, operujących synkretycznym obrazem rzeczywistości. Są to m.in. dzieła związane z kinem, teatrem oraz mass mediami.

 Szczególnie charakterystyczną cechą sztuki jest to, że każde dzieło wyzwala określone emocje.Organizowana przez nauczyciela praca z dziećmi wokół sensu dzieła pozwala na wykorzystanie uczucia do uczenia się - zgodnie z zasadą edukacji afektywnej. Emocje pojawiające się w toku recepcji dzieła można nazwać, co łączy się z kształceniem samoświadomości, czyli zdawaniem sobie sprawy z występujących emocji. Z kolei organizowanie sytuacji dydaktycznych, związanych z elementami dzieła wyzwalającymi określone emocje, pozwala na wtórne wyzwolenie emocji poprzez refleksję myślową. Tym sposobem można kształcić zdolności związane z inteligencją emocjonalną, warunkujące radzenie sobie z niepowodzeniami i harmonijne współżycie z innymi ludźmi.Dzieła z zakresu literatury, muzyki, plastyki - choć operują różnymi środkami - łączy określony system wartości, które ogólnie decydują o kulturze człowieka i jego miejscu w grupie społecznej. 

 Ogólnie można stwierdzić, że w edukacji przez sztukę - bez względu na to, czy chodzi o dzieło literackie, muzyczne czy plastyczne - występują sytuacje związane z rozszerzaniem zakresu wiedzy dziecka oraz usprawnianiem systemów poznawania świata, co łączy się z kształtowaniem twórczej postawy. Charakteryzuje się ona otwarciem ku światu, budzi potrzebę świadomego wyboru motywacji i wartości, inspiruje do nowatorskich działań. Edukacja przez sztukę spełnia więc warunki harmonijnego rozwoju dziecka. Istotne jest to, że dzieło pozwala na kształcenie wyobraźni dziecka, wyzwala jego fantazję, która ułatwia mu budowanie realnego świata własnych wartości, stosunku do innych ludzi i przyrody. 

  W edukacji przez sztukę główną uwagę zwraca się na praktyczną stronę recepcji dzieł artystycznych oraz na ich wykorzystanie jako inspiracji własnej twórczości uczniów. W jej toku znajduje się też miejsce na kształcenie emocjonalne, oparte na poznawaniu pojęć z tej dziedziny. Uznajemy, że w klasach I-III należy ograniczyć program wiedzy o sztuce do niezbędnych pojęć, którymi można posługiwać się podczas działań praktycznych, bez potrzeby ich definiowania. Z zakresu literatury są to: bohater (czyli postać pierwszoplanowa), postacie drugorzędne i epizodyczne, narrator, zdarzenie, czas i miejsce akcji, metafora, opowiadanie, opis, dialog, sprawozdanie, wiersz, bajka, baśń. Odnośnie do muzyki występują pojęcia związane z: tworzywem i jego cechami - dźwięk, cisza, szum, szmer; elementami dzieła muzycznego - rytm, metrum, tempo, melodia, harmonia, dynamika, artykulacja, frazowanie, kolorystyka, struktura formalna; obsadą wykonawczą - utwór solowy, kameralny, symfoniczny; rodzajem instrumentarium - utwór wokalny, wokalno-instrumentalny, instrumentalny; charakterem utworu - poważna, rozrywkowa, młodzieżowa, jazzowa. Z plastyką łączą się pojęcia ogólnie związane z obrazem: linia, kształt, plama barwna, bryła, walor, faktura, gama barwna, rytm, akcent, figura, tło, perspektywa."

autor: Maria Guśpiel, Jerzy Dyląg, Robert Małoszowski

Szerszy materiał znajduje się na: http://www.wsp.krakow.pl/konspekt/konspekt7/reformao.html



Zamyślenie

Kiedyś mi się nudziło na pewnym wykładzie ;)

Z dedykacją dla K.D ;)

Trochę niewyraźne, gdyż to był baaardzo mały format .
Tytuł: "Zamyślenie"      Opis: ołówek F, HB, 4B, 6B       Wymiary: 16x12

niedziela, 24 listopada 2013

Słonik

Słonik... Słonik na szczęście...

Stworzony jakieś 5 lat temu

Tytuł: "Słonik na szczęście"      Opis: Wykonany z plasteliny      Wymiary: 10x8x8




sobota, 23 listopada 2013

Игор Сахаров

Chcę Wam pokazać moje niedawne odkrycie- malarz (художник) Игор Сахаров. w niezwykły sposób ukazuje on sposoby malowania farbami. Chciałabym kiedyś dojść do podobnej wprawy i tak pięknie tworzyć obrazy.


A oto jeden z jego linków : http://www.youtube.com/watch?v=MTIsFwEhADk

Nadzieja

W ten ponury listopadowy dzień dodaję trochę słonecznej jesieni...Takiej jaką lubię, choć nie jestem miłośniczką owej pory roku. Jest jeszcze "nadzieja" na taką słoneczną aurę, jak w oddali na moim rysunku?


Tym razem rysunek namalowany suchymi pastelami:

Tytuł:"Nadzieja"      Opis: ciepłe odcienie pasteli;     Wymiary: Kartka A4   



Zaczarowane skrzypce

Teraz chciałabym Wam przedstawić obraz do którego jestem baaaaaardzo przywiązana ;)
Obraz olejny:
 
Tytuł: "Zaczarowane skrzypce"      Opis: Obraz na płycie      Wymiary: 37x32



piątek, 22 listopada 2013

No to zaczynamy!

Ten blog został stworzony pod pewnym impulsem... A był to impuls spowodowany zaliczeniem pewnego przedmiotu na studiach ;) . Penie niektórzy z Was nie domyślają się co mogę studiować- otóż  jestem studentką pedagogiki. Będę na tej stronie umieszczała moje obrazy, rysunki, rzeźby, gdyż jest to moje małe hobby. Ostatnio je zaniedbałam, ale zamierzam ( ba, postanawiam sobie!)  poprawić się pod tym względem ;) . Życzcie mi powodzenia  i wytrwałości! Mam nadzieję,że spodobają Wam się moje obrazy.


Zacznę od obrazów olejnych.A oto mój jeden z ulubionych :


Tytuł: "Morze Bałtyckie"      Opis: Obraz na płycie       Wymiary: 37x32